Kodėl Klaipėdos restoranų someljė renkasi būtent šiuos 7 vynus: vietinių ekspertų patarimai išrankiems gurmanams

Kodel_Klaipedos_rest

Kai vynas tampa patirtimi, o ne tik gėrimu

Klaipėda – miestas, kuris visada mokėjo mėgautis gyvenimu. Jūra, žvejų tradicijos, hanzeatiškas charakteris. Ir restoranai, kurie per pastaruosius kelerius metus pakilo į visiškai kitą lygį. Bet štai kas įdomu – kai kalbini vietinius someljė, jie nekalba apie vyną taip, kaip tikėtumėtės. Nėra pompastiškų monologų apie terroir ar ilgų paskaitų apie fermentacijos subtilybes. Jie kalba apie jausmą. Apie tai, ką žmogus jaučia po pirmo gurkšnio.

Paprašiau kelių Klaipėdos restoranų ekspertų atsakyti į vieną paprastą klausimą: kokius 7 vynus jūs patys rekomenduotumėte žmogui, kuris nori ne tik gerti, bet ir suprasti? Atsakymai buvo netikėti.

Sąrašas, kurio nesurasi turistiniuose bukletuose

Grüner Veltliner iš Austrijos – tai pirmas vardas, kurį išgirsi beveik iš kiekvieno Klaipėdos someljė. Kodėl? Nes jis tiesiog veikia su žuvimi. O Klaipėdoje žuvis – tai religija. Šis baltas vynas turi tą specifinį pipirų ir žolelių toną, kuris neprimuša jūros gėrybių skonio, o jį išryškina. Vietiniai ekspertai sako: jei esi prie jūros ir rankoje laikai stiklinę Grüner Veltliner – tu esi ten, kur reikia būti.

Txakoli iš Baskų krašto – lengvai gazuotas, sūrokas, beveik agresyviai gaivinantis. Skamba keistai? Tik tol, kol neišbandai. Klaipėdos someljė mėgsta šį vyną dėl vienos priežasties – jis primena jūros orą. Tiesiogine prasme. Ir kai sėdi restorane su vaizdu į Kuršių marias, tas ryšys tampa fiziškai apčiuopiamas.

Vermentino iš Sardinijos pateko į sąrašą dėl to, kad jis yra savotiškas paradoksas – tuo pat metu ir lengvas, ir kompleksiškas. Someljė Viktorija iš vieno Senamiesčio restorano sako, kad šis vynas yra idealus žmonėms, kurie mano, jog nemėgsta baltojo vyno. „Jis pakeičia nuomonę,” – trumpai ir tiksliai.

Pinot Noir iš Burgundijos – klasika, bet ne dėl snobizmo. Klaipėdos ekspertai jį rekomenduoja tiems, kurie nori suprasti, kodėl vynas gali kainuoti tiek, kiek kainuoja. Burgundijos Pinot Noir yra ta patirtis, po kurios supranti skirtumą tarp gero ir išskirtinio. Vienas gurkšnis ir viskas tampa aišku.

Ribolla Gialla iš Friuli – oranžinis vynas, kuris Klaipėdoje populiarėja greičiau, nei spėja pasipildyti lentynos. Jis turi taniną, kurį paprastai randi raudonuosiuose vynuose, bet išlieka baltas savo esme. Keistas? Taip. Įdomus? Labai. Someljė rekomenduoja jį tiems, kurie jau išbandė viską ir ieško kažko naujo.

Malbec iš Mendozos – nes Klaipėdoje mėgstama mėsa. Ir čia nėra jokios paslaptys. Argentinietiškas Malbec su tamsiais vaisiais ir švelniu dūmų tonu yra tas vynas, kuris verčia stabtelti ir tiesiog mėgautis. Jokių komplikacijų, jokių ilgų paaiškinimų – tiesiog labai geras skonis.

Riesling Spätlese iš Mozelio uždaro sąrašą ir tai nėra atsitiktinumas. Šis pusiau saldus vokiškas vynas yra bene labiausiai neįvertintas Europoje. Klaipėdos someljė tai žino ir aktyviai kovoja su stereotipu, kad saldus reiškia prastas. „Mozelio Riesling yra vienas sudėtingiausių vynų pasaulyje,” – sako ekspertai. Ir jie teisūs.

Ką iš tikrųjų reiškia gerai pasirinkti vyną

Klaipėdos someljė turi vieną bendrą bruožą – jie nemėgsta elitizmo. Jie nori, kad žmonės gertų geriau, o ne brangiau. Ir tas skirtumas yra esminis. Šie 7 vynai nėra brangiausi pasaulyje. Jie nėra labiausiai reklamuojami. Bet jie yra tie, kurie kuria ryšį – su vieta, su maistu, su žmogumi šalia.

Jei kitą kartą atsidursi Klaipėdos restorane ir nežinosi, ką rinktis – paprašyk someljė. Ne todėl, kad nori pasirodyti išmanantis. O todėl, kad šie žmonės tikrai žino, kas veikia. Ir jie noriai pasidalins. Nes geras vynas, kaip ir geras miestas, visada nori būti atrastas.